Carpediem Kitap

BİR DÜNYA YAYINEVİ!

KUZEY RÜZGARININ ŞARKISI

KUZEY RÜZGARININ ŞARKISI

Diamond, ailesi ile birlikte çok eski bir evde yoksul bir hayat sürmektedir. Bir gece, duvardaki bir çatlaktan kendisiyle konuşan bir ses duyduğunda, gizem dolu bir dünyanın kapıları ona açılır.

 

Çok küçülebilme ya da devasa büyüyebilme yeteneğine sahip güzel Kuzey Rüzgârı ile tanışır. Kuzey Rüzgârı, soğuk ve sert bir mizaca sahip olmasına rağmen Diamond’ı sever ve arkadaş olurlar. Onun kendisiyle uçmasına izin verir ve birlikte şehrin karanlık sokaklarına doğru gerçek ötesi, büyülü bir yolculuğa çıkarlar.

 

Diamond, bu yolculukta ancak bir çocuk tarafından görülebilecek güzellikte manzaralarla karşılaşır. Bu onun için aynı zamanda bir ‘keşif’ yolculuğudur. Birlikte yaşadıkları maceralar, hayatın zorlukları karşısında sevginin pırıldayan yüzünü de ortaya çıkaracaktır.

Genç Kurgu - Roman - Fantastik / 160 Sayfa / 8 Yaş ve Üzeri

Editörün Notları

• İskoç asıllı yazar George MacDonald, modern fantastik edebiyatın öncüsü kabul ediliyor. Günümüzde popüler olan pek çok yazarı etkilemiştir.

• Yüzüklerin Efendisi’nin serisinin yazarı J. R. R. Tolkien, George MacDonald için “Beni en çok etkileyen yazarların başında gelir” demiştir.

• Meşhur Narnia Günlükleri’nin yazarı C.S. Lewis ise George MacDonald için “Onu ustam olarak gördüğüm gerçeğini hiçbir zaman gizlemedim” demektedir.

George Macdonald

Özellikle yazdığı dokunaklı masallar ve fantezi romanları ile bilinir. W. H. Auden, J. R. R. Tolkien, C. S. Lewis, E. Nesbit ve Madeleine L’Engle gibi birçok yazar MacDonald’ın eserlerinden etkilenmiştir. C. S. Lewis, MacDonald’dan “ustam” diye bahsetmiş ve şöyle demiştir: “Bir gün tren istasyonundaki kitapçıdan Phantastes’ın bir kopyasını aldım ve okumaya başladım. Birkaç saat sonra, önemli bir keşfe adım attığımı fark ettim.” G. K. Chesterton, Prenses ve Goblin kitabını “varoluşumda büyük değişim yaratan kitap” olarak tanımlamıştır

 

En bilinen eserleri; Phantastes, The Prenses ile Goblin, Kuzey Rüzgarının Gerisinde, Lilith ile “Ağırlıksız Prenses”, “Altın Anahtar”, “Kayıp Prenses” masallarıdır. Yazma amacını “Çocuklar için yazmıyorum, yaşlarının beş, elli ya da yetmişbeş olması fark etmez ama çocuk gibi olanlar için yazıyorum.” diye anlatmıştır.