Carpediem Kitap

BİR DÜNYA YAYINEVİ!

İNSANLAR İKİYE AYRILIR: BEN VE DİĞERLERİ

İNSANLAR İKİYE AYRILIR: BEN VE DİĞERLERİ

“Kanatlarım kırıktı, yoksa acayip uçacaktım.”

Bil bakalım, dört tarafı insanlarla çevrili yapayalnız bir adaya ne denir? Tabii ki ‘Ada’ denir.
Aa, ama bu benim! İyi de ben kimim? Bilmem, bari bi’ şey olabilsem. Şöyle afili bi’ şey, on numara beş yıldız, havalı bi’ şey…
Fakat gel gör ki ben ancak el âleme rezil olurum. Tam birinin gözüne girmek isterken yerin dibine girerim.
Ama olsun, benim ‘kanatlarım var ruhumda!’ Uçar, hayatın kalbine konarım. Veee… Olabileceğim en iyi şey olurum… Kendim olurum! Yeni bir şehirde yeni bir okula başlayan Ada, kendini bu hayatta çok yalnız hissetmektedir. Etrafındaki herkes çoktan bir arkadaş grubuna dahil olmuştur. Bir kolundan ergenlik, diğerinden sınavlar çekiştirirken, Ada kendisinin kim olduğunu aramaktadır.
“Ben kimim? Hayattaki rolüm ne? Ne olmak istiyorum?” Bin türlü sorunun içinden sıyrılıp çıkmayı kendince bulduğu yöntemlerle başaran Ada, aradığı şeyin sırrını da sonunda keşfeder: Kendisi olmak!

Roman - Edebiyat - Öykü / 160 Sayfa / 8 Yaş ve Üzeri

Editörün Notları

•Çocukluktan ergenliğe geçme çağında bir gencin kendi kimliğini arama hikâyesi bu… Kendi yeteneklerini, kendi değerlerini keşfetme macerası da diyebiliriz… Aynı zamanda Ada’nın daha önce su gibi okuyup bitirdiği popüler ve boş kitaplardan ‘iyi kitaplar’a doğru bir okuma yolculuğu da işleniyor. İyi kitapların insanın hayatında ne kadar etkili olabildiğini de Ada’nın hikâyesinde görmüş oluyoruz. Kitapta olaylar ve kişiler Ada’nın dilinden anlatılıyor. Bu sebeple genç, esprili ve eğlenceli bir dili var kitabın. Dramatik gibi görünen olaylar bile Ada’nın anlatımıyla sevimli hatta komik bir hal alıyor. Genç okurların keyifle okuyabilecekleri, güldüren ama aynı zamanda bazı şeyleri sorgulamalarını da sağlayacak kaliteli bir ilk gençlik romanı… Kitabın kısaca konusu şöyle: Yeni bir okula başlayan Ada, kendini tam anlamıyla yalnız hisseder. Etraftaki herkes çoktan bir arkadaş grubuna dahil olmuş, yeteneklerini keşfetmiştir. Ada ise bir kolundan ergenlik, diğerinden sınavlar çekiştirirken kendisinin kim olduğunu aramaktadır. “Ben kimim? Hayattaki rolüm nedir? Ne olmak istiyorum?” Bin türlü sorunun içinden çıkmayı kendince bulduğu yöntemlerle başaran Ada, aradığı şeyin sırrını da sonunda keşfedecektir: Kendisi olmak!

Seda Şener

Karlı bir günde İstanbul’da doğdu. Meraklı bir çocuktu. Erkenden okudu yazdı. Okulları çarçabuk bitirdi. Öğretmen oldu. Ama kafası okul dışındaki her şeyle dopdoluydu. Ağaçlar nasıl konuşur, kirpiler nasıl sarılır, merak eder dururdu. Çocukları seviyor ama sistemlere sığamıyordu. Hep bir şeyler arıyordu. Öğretmenliğe “elveda” dedi; anneliğe ise merhaba… Dört çocuklu bir anne oluverdi. Aradığı hakikat onların gözündeydi. Çocuklar gibi an’da olmak istiyor, sonsuz bir yolculukta seyahat ediyor şimdi.